CZ
Jak se stát pilotem Programy ve spolupráci s leteckými společnostmi Multi-Crew Pilot Licence

multi-crew pilot licence

odstartujte svou kariéru pilota

Program Multi-Crew Pilot Licence (MPL) je jedním z ab initio výcviků. Předchozí zkušenosti s pilotováním letadla proto nejsou potřeba. MPL aktuálně nabízíme ve spolupráci s leteckou společností Smartwings,  a.s., studenti se tedy školí podle standardních postupů této aerolinky pro typ Boeing 737.

MPL program trvá zpravidla 18 - 20 měsíců a zahrnuje teoretický a praktický výcvik rozdělený do několika fází, od základního výcviku na kluzáku přes létání na jednomotorovém vrtulovém letounu, nácvik vybírání nezvyklých letových poloh na akrobatickém letadle až po výcvik na cílový typ dopravního letadla na simulátorech. Následuje Base Training (12 vzletů a přistání s letounem daného typu) a poté Line Training - 500 letových hodin v komerčním provozu u dané letecké společnosti.

Podmínkou nástupu do výcviku je úspěšné absolvování vstupního screeningu - výběrového řízení a získání Osvědčení o zdravotní způsobilosti 1. třídy, které vydává ÚLZ (Ústav leteckého zdravotnictví). Partnerská aerolinka může také stanovit věkový limit pro přijetí uchazečů.

Podmínky přihlášení do screeningu:

 • minimálně středoškolské vzdělání zakončené maturitou
 • znalost angličtiny na úrovni B2 podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky (nevyžadujeme certifikát)
 • SŠ znalost fyziky a matematiky
 • trestní bezúhonnost (platný výpis z rejstříku trestů)
 • čestné prohlášení o neužívání omamných a psychotropních látek

Z čeho se skládá screening:

 • COMPASS test (Computerized Pilot Aptitude Screening System)
 • Testování profilu osobnosti
 • Písemné a ústní ověření znalostí z angličtiny 
 • Ověření znalostí z matematiky a fyziky 
 • Testování předpokladů pro pilotáž letounu (v simulátoru)
 • Závěrečný pohovor s výběrovou komisí

Prezentace MPL ke stažení zde

Vyplnit poptávku


Průběh

Výcvik MPL je založený na dovednostech (tzv. competency-based). To znamená, že v průběhu celého výcviku probíhá mezi jednotlivými fázemi neustálé přezkušování a vyhodnocování teoretických znalostí a praktických dovedností budoucího absolventa kurzu. Celým MPL výcvikem se line problematika CRM (Crew Resource Management) a TEM (Threat and Error Management). Cílem je vštípit studentům schopnosti jasných postojů očekávaných od kvalifikovaného druhého pilota, a zajistit tak úspěšné zaškolení do chodu dané aerolinie. Absolvent výcviku by měl vykazovat trvale zdravé uvažování, součinné jednání v posádce a silné situační povědomí.

Základní teoretický kurz obsahuje 750 hodin na úrovni teorie ATPL(A), plus cca 80 hodin obecné a letecké angličtiny formou individuální výuky. Tento počet zahrnuje hodiny na učebně, computer-based training, e-learning (s využitím systému pro správu a kontrolu postupu studenta ve studiu) apod. Počet hodin je však vždy závislý na požadavcích budoucího zaměstnavatele studentů MPL.

Součástí praktické části je výcvik na kluzáku, poté na jednopilotním jednomotorovém pístovém letounu. Pilotáž vícemotorového letounu a nácvik součinnosti vícečlenné posádky probíhá na trenažéru FNPT II ATR. V další fázi, v Jet Orientation Course (JOC), se studenti naučí zvládat normální i nouzové situace po přechodu z pístového na proudový typ motoru. Naprostá většina fází praktického výcviku probíhá na plně pohyblivých simulátorech (FFS) s certifikací úrovně D nebo CG. 

 

 

 1. Prostudujte si výcvikové programy
 2. ZVOLTE SI VHODNÝ PROGRAM
 3. Domluvme si termín zahájení výcviku
 4. zahájení výcviku
 5. závěr
 6. Vzhůru do oblak!

Proč se vycvičit pilotem v CATC


 1. Nabízíme širokou paletu kurzů, školení a komplexních výcviků. Výcvikové středisko disponuje nejmodernějším vybavením a skvělou geografickou polohou.

 2. Máme již stovky spokojených klientů. Všichni z nich vědí, že v CATC najdou zkušenosti, kvalitu, bezpečnost, profesionalitu i partnerský přístup.

 3. Pro naše kadety vyhledáváme či spoluvytváříme možnosti profesního uplatnění.

 4. Školit vás budou instruktoři -  profesionální piloti dopravních letounů se zkušenostmi z celého světa.

 


Pokud si nejste jisti a potřebujete poradit, neváhejte nás kontaktovat.
Rádi vám pomůžeme.

Zajímá vás více?

Vyplnit poptávku

Výcviky

Catc

další

CZECH AVIATION TRAINING CENTRE © 2019 Czech Aviation Training Centre
Created by Beneš & Michl
All rights reserved.